ASDEP Projesinde Görev Yapmaya En Uygun Bölüm Sizce Hangisi

ASDEP:=İMD.......

Mağdur durumda olan ve daha fazla mağdur olmaması için İş ve Meslek Danışmanları İMD atanmalıdır.

alan talanına hayır

bu anket gerçeklikten çok uzak !! sosyoloji ve psikoloji farklı alanlardır ve aynı kategoride olmamalıdır. sosyolojiciler gidip sosyolog olsun felsefeciler de filozof !!! sırf atama olmuyor diye böyle yöntemlere başvurmak çok yanlış.. yöneticiler de kimin çalışacağına sanal ortamda doğru bir karar veremezler.

ASPED ve İMD'ler..

İMD LERİN ASDEPTE ÇALIŞMAK İÇİN UYGUN OLMADIKLARI VE VASIFSIZ İŞSİZLER OLDUKLARININ SÖYLENMESİ KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİLDİR.BİRAZ ARAŞTIRMA YAPILIRSA TÜRKİYE ŞARTLARI ORTADA KİMİ BÖLÜMLER 60 İLE YERLEŞEBİLİRKEN KİMİ BÖLÜMLER 85 LERLE ATANAMAMAKTADIRLAR BU SEBEPLE BÖLÜMÜNDEN ALIM YAPILMAYINCA İNSANLAR ÇEŞİTLİ SERTİFİKA VE EĞİTİMLERE BAŞVURMAKTADIRLAR.İMD BELGESİ ALAN ARKADAŞLARIMIZ EN AZ BİR YADA İKİ ÜNİVERSİTE MEZUNU, VEYA YÜKSEK LİSANS MEZUNU VE KENDİNİ ÇEŞİTLİ ALANLARDA GELİŞTİRMİŞ ARKADAŞLARDIR.HERKES ALDIĞI DİPLOMANIN VE EĞİTİMİN KARŞILIĞINDA TÜRKİYEYE HİZMET VERMEK İSTİYOR Kİ BUDA ÇOK NORMAL BİR DURUM AYRICA İMDLERDE BU İŞİ ÇOK GÜZEL YAPACAKLARDIR, ALIMLAR YAPILINCA İLERİDE GÖRÜLECEKTİR.

Faceboookta toplanıyoruz. Asdep alımları hakkımızdır.

ASDEP porojesine en uygun bölümler: Sosyoloji-Felsefe-Psikoloji bölümleri.

ASDEP KADROSU NASIL OLMALI

Şimdi bu ankette Halkla İlişkiler olmaması gerekiyor. Bu bölümü küçümsediğim anlamına gelmesin. Çünkü saha araştırması, görüşme teknikleri vb eğitimden geçmedi arkadaşlarımız maalesef.

Bu alanda en yetkin olan kişiler Sosyal Hizmet görevlileri. Çünkü Aile ile görüşme, rapor hazırlama teknikleri, muhtaç ailelere yardım konusunda oldukça yetkinler. Sakat Sosyal Hizmetler gerek KPSS puanı ile oldukça rahat atanabiliyorlar ve istihdam sorunu çekmiyorlar. O yüzden Sosyal Hizmetlerde geri planda bırakılmalı.

İş Meslek Danışmanı, İŞKUR bünyesinde çalıştırılmak için yetiştirilmiş elemanlardır. Kendi alanlarında istihdam edilmelidirler ASDEP'te değil.

ASDEP pilot uygulamada görev yapanlar bu konuda en bilgili kişilerdir, fakat ASDEP pilot bölge şehirlerinden biri Karabük diğer hatırlamıyorum İki şehirdeki insanlar şanslı insanlardı. Peki yakın şehirlerde ya da o şehirde bulunmayan kişiler işsiz mi kalsın. Bir de görev alan kişiler hangi bölümlerden mezun muamma bu alanla ilgili kişiler olsalardı. ASDEP diye bağırmazlardı.

Sosyologlar, psikoloji, aile sosyolojisi, görüşme teknikleri, istatistik programı, veri toplama teknikleri.... birçok alanda eğitim almış kişilerdir. Elbette bu eğitim tek başına yeterli değildir, fakat Sosyologların mezun sayısını işsiz sayısını düşündüğümüzde 15 bin sosyolog şu an da işsizdir ve ileride bu işsizliğe eklentiler olacaktır. O yüzden bu kadronun bir an önce eritilmesi gerekmektedir.

Aile Danışmanları, olarak hemşire, doktor, psikolog ve aosyologlar eğitilmektedir. Aile Danışmanlığı eğitiminde Türkiye Hukuku, Cinsellik, Aile içi Şiddet ve şiddet durumlarında nerelere başvurulacağı, aile içi iletişim, psikolojik hastalıklar, gelişim psikolojisi, görüşme teknikleri, yapısal, psikodinamik, bilişsel terapi gibi 8 aylık bir eğitimden geçmektedirler. Yalnız ASDEP'e alınan kişiler Aile Danışmaları olacaksa psikoloji ve sosyoloji bölümü mezunu Aile Danışmanları olmalıdır. Aldıkları bu eğtiimle oldukça yetkin olduklarını düşünüyorum.

PDR ve psikoloji de bu süreç içerisinde yer almalıdır. Yalnız yine istihdam konusuna geldiğimizde iş problemi yaşamayan bölümlerdir. Yalnız kesinlikle bu süreç içerisine dahil edilmelidirler. Yani listemiz şöyle:

Birinci Aile Danışmaları ( sosyoloji ve psikoloji bölümü mezunu olanlar)

İkinci Sosyologlar

Üçüncü PDR ve Psikologlar...

Sağlıklı bir ASDEP için en uygun kadro.

kesinlikle doğru bir tespit

kesinlikle doğru bir tespit katıolıyorum

bu ankette tam da halkla

bu ankette tam da halkla ilişkilerin olması gerekiyor ... iletişimin ne demek olduğunu sorunların iletişimsizlikten kaynaklandığını bizim kadar hangi bölüm biliyodur acaba? 4 yıl boyunca kriz yönetimi,insan ilişkileri,iletişim kaynaklı sorunların çözümü konularında eğitim aldık biz ve malesef sizin zihniyetinizdeki kişiler tarafından bu şekilde ne gerek var mantığından çoğumuz işsisiz ve hak etmediğimiz muameleyi görmekteyiz.

yazdığım konulardan kaçına

yazdığım konulardan kaçına hakimsin sosyolog kardeşim. ailelerin yaşadıkları sorunların temelinde işsizlik ve maddi sıkıntılar yatar. sen aileye sydv den maddi yardım vererek bu sıkıntıyı aşamazsın. bu yüzden asdep projesinde imd ler yer almalıdır. ayrıca imd lerin görev alanı sadece işkur değildir.

Faceboookta toplanıyoruz. Asdep alımları hakkımızdır.

ASDEP Projesine En Uygun Bölümler: Felsefe.Sosyoloji.Psikoloji

imd ne alaka

imd sertifikası alanlar sertifikaları yanmasın diye asdep e kendilerinin uygun olduğunu zannediyorlar ama hiç de öyle değil. bu sertifikayı her bölüm mezunları alabiliyor ve en fazla bir aylık çalışmayla sertifikaya sahip olabiliyorlar yani sosyal konularla alakasız bölüm mezunu birisi sırf bu sertifikaya sahip diye böyle bir projede görev almamalıdır. bu projeye de büyük zarar verir ve istenilen başarıya ulaşılamaz.

Tabi ki imd !!!!!!!!!!

Artık sadece lisans mezunu olmak yetmez hele birde böylesı önemli bır hususta o yüzden bır uzmanlık alan gerektırmektedır Buda mesleki yeterlilikle 5045 i M D de bulunan bir özelliktir.

ASDEP İMD İLE TANINACAK

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI ASDEP PROJESİNİ TÜRKİYEYE GURURLA YAYMAYA HAZIRLANIYOR

ASDEP BİZ İMD LİLERİN BUNU SN

ASDEP BİZ İMD LİLERİN BUNU SN BAKANLARIMIZDA BİLİYOR.BUNCA EMEĞİ GÖRMEZDEN GELEMEZLER.BİZLER ÜNİVERSİTE BİTİRMİŞ EĞİTİMLİ GENÇLER YETMEDİ ZORLU BİR SINAVDAN GEÇTİK VE İMD BELGESİNİ ALMAYA HAK KAZANDIK.
ASDEP =İMD

Son yorumlar

Anket

ASDEP Projesinde Görev Yapmaya En Uygun Bölüm Sizce Hangisi: